21 Nisan'da yayınlanan resmi gazete mükerrer sayısında YSK'nın iki kararına yer verildi. YSK tarafından verilen 262 No'lu kararla;

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 76. maddesinin son fıkrasında belirtilen, hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarınn memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve Silahlı Kuvvetler mensuplarının milletvekili adaylığı için görevden çekilmeleri gereken tarihler belirlendi.

Buna göre, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Erken Seçimde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin 26 Nisan 2018 Perşembe saat 17:00 itibariyle görevleri ile bağlantılarının bulunmaması gerekiyor.

Yüksek Seçim Kurulunun 262 No'lu Kararı için TIKLAYINIZ.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yayımlanan 263 No'lu kararla da illerin çıkaracağı Milletvekili sayıları ile seçim çevresine bölünmesi gereken illerin hangi ikçelerden oluşacağı ve bu seçim çevrelerinin kaç milletvekili çıkaracağı belirlendi.

Ypılan belirleme ile 36 Milletvekili çıkaracak olan Ankara 3, 20 Milletvekili çıkaracak Bursa 2, 98 Milletvekili çıkaracak İstanbul 3 ve 28 Milletvekili çıkaracak olan İzmir ise 2 seçim çevresine bölündü.

Yüksek Seçim Kurulunun 263 No'lu Kararı için TIKLAYINIZ.