Adil Kullanım Kotasında Yeni Dönem

Mevcut durumda servis sağlayıcılarından hangi şartlara sahip tarifeniz olursa olsun, belirli bir sınırı aşınca yavaşlatılan internet hızı ile ilgili olarak mayıs ayı içerisinde düzenleme yapılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan  Adil Kullanım Kotası'nın (AKK) 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağını belirtmiş, konu ile ilgili çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceğini belirtmişti.

Adil Kullanım Kotası çalışmalarında sona yaklaşıldı ve internet kullanıcılarının kâbusu olabilen Kota hakkında yeni bir düzenlemeye gidildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yeni uygulamayı internet servis sağlayıcılarına iletirken, Kota aşımı sonrası minimum hız sınırı değişti.

Geceleri Kota Yok

Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız ne olursa olsun, kota aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı hızı 3Mbps’ye düşüyordu. Yeni uygulamada ise birtakım farklılıklar bulunuyor.

1 Mayıs’tan itibaren başlayacak uygulama ile gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri AKK kapsamı dışına çıkarıldı. Internet kullanıcıları bu sayede geceleri web sitelerinde daha rahat sörf yapabilecek ve dosya indirebilecek.

BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına iletilen düzenlemedeki bir diğer değişiklik ise, gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri sınırlarının aşılması hâlinde internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirliyor.

Hıza Göre Farklı Sınır

Eski uygulamada tarife ne olursa olsun AKK aşıldıktan sonra internet hızı 3 Mbps’e düşüyordu. Bundan böyle bu alt sınır tarifenin çeşidine göre değişecek. En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda AKK aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde bu alt sınır kademe kademe yukarı çekildi.

Örneğin, 16 Mbps bağlantı hızına sahip kullanıcılar kota aşımının ardından 5 Mbps hızında ay sonunu beklerken, 50 Mbps tarifesine sahip bir başka kişi kotayı aştığında hızı 16 Mbps olarak düzenlenecek.

Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası düşeceği alacağı hal şöyle:

Bağlantı Hızı Kota Aşımı Sonrası Hız
8 Mbps3 Mbps
16 Mbps5 Mbps
24 Mbps8 Mbps
50 Mbps16 Mbps
100 Mbps24 Mbps
500 Mbps32 Mbps
1000 Mbps64 Mbps