Atama Bekleyen Öğretmenler Kurtuluş'ta

Eğitim öğretim yılının sona ermesi ile yaz tatilinde yapılacak öğretmen alımları öncesnde duyurusu yapılan 20 bin kontenjanı yeterli bulmayan öğretmen adayları ek atama istekleri ile Ankara'da toplandı.

Türkiye'nin dörtbir yerinden gelen öğretmenlerin 10 haziran pazar günü saat 13:00'de gerçekleştirdikleri buluşmaya Türk Eğitim Sen ve Anadolu Eğitim Sen destek verdi.

Yıllarca üniversite okuduktan sonra çalışma hayatına atılmak için defalarca KPSS sınavlarına girerek her atama döneminde hayal kırıklığı yaşayan binlerce öğretmenin sesi olmak için gerçekleştirilen gösteride talepler dile getirildi.

Özellikle 40 bin ek atama isteyen öğretmen adayları aynı anda twitter üzerinden  ile gündem olarak seslerini duyurmaya çalıştılar.

Devlet kadrolarında ataması yapılmayan öğretlenler, asgari ücretin altında ücretler alarak, ders karşılığı görev yapmak zorunda kaldıklarını belirtirken, özellikle 2017 KPSS puanı ile 40 bin kontenjan sağlanması konusunda talepte bulundular.

Atama bekleyen yaklaşık 450 bin öğretmen olduğu, açıklanan rakamlara göre 110 bin öğretmen açığı bulunduğu belirtilirken, 20 bin atamanın mağduriyetleri arttırdığı vurgulandı. Ülkemizdeki öğretmen açığını ise 1100 TL'den az ücret alarak karşılayan yaklaşık 89 bin ücretli öğretmenin bulunması da belki de işin en acı tarafı olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle yapılacak 24 Haziran seçimleri öncesi adaylardan öğretmen atamaları ile ilgili söz almaya çalışan öğretmen adayları destek bekliyor.