İsteğe bağlı olarak katılımın gerçekleşeceği Merkezî Sınav başvuruları 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrencilerin öğrenim gördükleri okullara yapılacak.  Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri de Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek.

Sınava katılacak adaylara ait sınav giriş belgeleri 22 Mayıs 2018 tarihinde yayınlacak olup, Sınav 2 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sınav sonuçlarının ise 22 Haziran 2018 tarihinde açıklanacağı belirtildi.

2018 yılında listesi ve kontenjanları verilen “Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav ile ilgili usul ve esasları belirten kılavuz yayımlandı.

Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre daha sonra açıklanacak ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30’da ve ikinci bölüm 11.30’da gerçekleştirilecek.

Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak olup Sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak ve çoktan seçmeli 90 soru sorularak ve aynı gün yapılacak.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZU için TIKLAYINIZ.