YÖK Başkanı Yekta Saraç Duyurdu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklama ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) bu yıl üç kez yapılması kararını aldıklarını bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç, Twitter üzerinden, daha önce ALES'in ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki defa yapıldığını hatırlattı. Ardından yaptığı açıklama ile kamuoyundan gelen talepler üzerine sınav sayısının arttırılması için bir süre önce çalışma başlatıldığını belirtti.

YÖK Yürütme Kurulunun son yapmış olduğu toplantı sonrasında yılda iki kez yapılan ALES'in bu yıl üç kez yapılması kararını duyurdu. 2018 yılında üç defa yapılacak olan ALES’in ÖSYM sınav takviminde 30 Eylül 2018’de yer alacağını duyurdu.

2018 yılı ALES-1'in 6 Mayıs 2018 tarihinde sınavı yapılmıştı. Geriye kalan iki sınavdan, takvime yeni eklenen ALES-2 sınavı 30 Eylül 2018, ALES-3 sınavı ise daha önceden takvimde ilan edildiği gibi 18 Kasım 2018 tarihinde yapılacak.

Bu kararın alınmasındaki en önemli nedenin lisansüstü programlara başvuracak olan akademisyen adaylarının kasım ayında yapılacak olan ALES'i beklememesi, daha erken bir tarihte sınava girerek ALES puanını edinmesi olarak belirtildi.